09.04.2016

Візит Президента до Японії став важливим для напрацювання перспектив україно-японської співпраці та просування інтересів України на Саміті G7 – Костянтин Єлісєєв

Заступник Глави Адміністрації Президента України Костянтин Єлісєєв під час брифінгу повідомив про досягнуті домовленості за результатами офіційного візиту Президента Петра Порошенка до Японії, що відбувся 4-7 квітня.

Костянтин Єлісєєв підкреслив важливість візиту української делегації на найвищому рівні, оскільки Японія є партнером України, однією з провідних країн світу та нині головуючою державою у «Великій сімці». «Цей візит був дуже важливий з точки зору обговорення перспектив співпраці та лобіювання наших інтересів в рамках «Великої Сімки», - підкреслив Костянтин Єлісєєв. Заступник Глави АПУ повідомив, під час візиту до Японії основна увага приділялася трьом напрямам. По-перше, зміцнення двосторонньої співпраці, зокрема задля посилення торгівельно-інвестиційної складової між країнами українська делегація зустрілася з представниками провідних японських корпорацій та підприємств. «Японський бізнес виявив бажання продовжувати інвестувати в Україну і збільшити цей обсяг», - зазначив Костянтин Єлісєєв. Він додав, що за підсумками 2015 року український експорт до Японії збільшився приблизно на 12%, тому обидві країни зацікавлені в збільшенні показників товарообігу.

По-друге, обговорення питання наповнення Саміту «Великої Сімки», що відбудеться в кінці травня. По-третє, питання міжнародної безпеки, в тому числі ситуація в окупованому Криму та на Донбасі. Костянтин Єлісєєв зазначив, що українська делегація проінформувала японських колег про ситуацію на півострові та в зоні проведення АТО. За результатами зустрічей з японським керівництвом українська сторона отримала запевнення, що Японія як головуюча країна на майбутньому Саміті G7 надасть підтримку у включенні до порядку денного питання українського Криму та Донбасу.

Заступник Глави АПУ нагадав, що протягом останніх тижнів Президент України зустрівся з чотирма лідерами держав-членів «Великої Сімки» - США, Франції, Німеччини та Японії. Найближчим часом планується переговори з іншими керівниками G7. «Це дуже важливо, щоб напередодні Саміту заручитися підтримкою позицій України, зокрема щодо відновлення українського суверенітету та територіальної цілісності», - наголосив Костянтин Єлісєєв.

Заступник Глави АПУ також зазначив, що Японія продовжила свою політику з фінансово-економічної підтримки Української держави, повідомивши про створення японською компанією страхування експорту та імпорту кредитної лінії для України розміром близько 269 млн доларів. «Ця допомога буде важлива для стабілізації економіки і соціальної ситуації в Україні», - додав Костянтин Єлісєєв. Заступник Глави АПУ нагадав, що Японія за останні два роки надала допомогу Україні у розмірі близько 2 млрд доларів.

Окремим питанням переговорів стало посилення міжлюдських контактів. «Японія та Україна ухвалили рішення про лібералізацію візового режиму. І першим кроком стане запровадження з 1 червня безвізового режиму для власників дипломатичних паспортів. Далі ми підемо шляхом спрощення візового режиму з перспективою запровадження безвізового режиму», - зазначив Костянтин Єлісєєв.

Заступник Глави АПУ нагадав про рішення оголосити 2017 роком Японії в Україні, в рамках якого «відбудеться низка культурних, мистецьких, економічних та інвестиційних заходів за участю японської та української сторін». Також був підписаний меморандум про співпрацю в сфері молоді та спорту.

Крім того, під час візиту обговорювалося питання посилення співпраці в галузі нерозповсюдження ядерної зброї та захисту населення від ядерних катастроф в майбутньому. Заступник Глави АПУ відзначив ефективну співпрацю України та Японії в цьому питанні з огляду на те, що обидві країни об’єднують схожі трагедії - в 2016 році виповнюється 5-та річниця аварії на «Фукусімі-1» та 30-ті роковини від Чорнобильської катастрофи. Костянтин Єлісєєв привітав рішення Японії про виділення додаткових 3,5 млн євро на будівництво об’єкту для відпрацьованого ядерного палива.

Під час візиту до Японії також обговорювалися питання модернізації станції аерації у Бортничах, проектні роботи якої розпочнуться в 2017 році, та перспективні для японської сторони проекти в Україні.