09.04.2016

Президент Петро Порошенко заявляє, що Україна та Туреччина співпрацюватимуть в рамках міжнародних організацій задля деокупації Автономної Республіки Крим та повернення українського суверенітету над півостровом.

«Ми з паном Президентом висловилися за спільні кроки, які будуть спрямовані на деокупацію Криму, і для цього плануємо поєднати зусилля в рамках міжнародних організацій, а також на основі нових міжнародних форматів, включаючи формат «Женева плюс» за участю гарантів Будапештського меморандуму, Туреччини і України», - заявив Глава Української держави під час спільної прес-конференції з Реджепом Таїпом Ердоганом.

«Хотів би наголосити, що Україна та Туреччина прагнуть об’єднати свої зусилля, керуючись не словом «проти», а словом «за». За повернення стабільності в регіоні. За відновлення поваги до міжнародного права. За запобігання подальшим порушенням прав людини у Криму, на Донбасі, в Сирії тощо. Ми як ніколи відчуваємо свою єдність і цілеспрямованість», - додав Петро Порошенко.

За словами Президента, питання окупації українського півострова Росією було одним із ключових під час сьогоднішніх переговорів глав двох держав як у вузькому форматі, так і під час П’ятого засідання Стратегічної ради високого рівня між Україною і Турецькою Республікою. «Ми детально обговорили ситуацію в окупованому Росією Криму і наголосили на неприйнятності того, що внаслідок тимчасової окупації Крим мілітаризований і фактично перетворений на військову базу», - констатував Глава держави.

Серед питань, які обговорювали лідери двох країн, - порушення прав людини та утиски як представників кримських татар, так і українських патріотів, представників інших народів.

«Було наголошено, що у Криму російська окупаційна влада масово порушує фундаментальні права і свободи людини, здійснює примус до громадянства Російської Федерації, впроваджує цілеспрямовану політику щодо зміни складу населення, витискання етнічних українців, кримських татар, інших етнічних меншин, нищить українську мову і переслідує її носіїв. Утисків зазнає українська церква», - сказав Петро Порошенко.

Глава держави підкреслив, що у складі української делегації присутні народні депутати України представники кримських татар - лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв і голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

У свою чергу Реджеп Таїп Ердоган підкреслив, що Туреччина завжди підтримувала і підтримуватиме територіальну цілісність та суверенітет України і ніколи не визнавала анексію Криму і «не збирається цього робити».

Президент Туреччини особливо наголосив на важливості забезпечення прав кримськотатарського народу в окупованому Криму, спільності позицій Туреччини та України в цьому питанні та готовності його країни збільшити активність в цьому напрямку.

Президент Туреччини висловив повну солідарність з Президентом України, говорячи про проблеми кримських татар: «Кримські татари змушені жити в дуже складних умовах і ми маємо тримати на міжнародному порядку денному порушення прав людей в Криму під особливою увагою». Він зазначив, що сторони скоординували спільні дії на міжнародній арені щодо захисту прав кримських татар, мирного врегулювання ситуації на Донбасі та спільних кроків для деокупації півострову.